Home » mobilieji telefonai

Žyma: mobilieji telefonai

OnePlus 2

Telefonai, jų vystymasis bei tai, ką turime šiandien

OnePlus 2Visi mūsų jaunesnės kartos atstovai turi mobiliuosius. Naujausia ir populiariausia šiandien yra išmanieji telefonai, kuriuos, statistiniais duomenimis šiandien turi net 1,9 milijardo žmonių visame pasaulyje. Samsung Galaxy S6, iPhone 6, OnePlus 2 – tai tik keletas jų. Šių įrenginių dėka naršome internete, skaitome straipsnius, žaidžiame žaidimus bei atliekame daugybę kitų funkcijų. Tačiau vos prieš dešimtį metų visa tai dar neatrodė įmanoma. Retam žmogui žinoma istorija, privedusi komunikaciją prie daugiafunkcinių produktų, kuriuos šiandien naudoja kone trečdalis žmonijos. Tad kaip jie vystėsi? Skaitykite toliau ir sužinokite arba apsilankykite telefonų centre https://delo.lt/Ismanieji-telefonai.

Pirmieji telefonai

Prieš išrandant elektromagnetines susisiekimo priemones, žmonija naudojo mechaninius – akustinius prietaisus, kurių dėka buvo galima tiesiogiai bendrauti per kur kas didesnius atstumus, nei kalbant gyvai. Pirmieji mechaniniai telefonai veikė garsą perduodant vamzdžiais ar kitokiomis materialiomis priemonėmis. Panašiu principu veikia ir iš dviejų skardinių pagaminama racija, kuomet skardinės sujungiamos stipriai įtempta viela, kuria perduodami garso virpesiai (šiais laikais tai padaroma elektromagnetiniu lauku ar moduliuojamais elektros virpesiais tekančiais laidu)

Vis dėlto klausimas kas išrado pirmąją elektroninę garso perdavimo priemonę yra sudėtingas. Šiuolaikiniai telefonai yra daugybės skirtingų žmonių darbo vaisius. Kad ir kaip bebūtų, Aleksandras Grahamas Belas laikomas pirmuoju užpatentuotu telegrafiniu būdu perduodamo garso įrenginio išradėju.

Mobilieji telefonai

Antrasis pasaulinis karas sukūrė mobiliųjų įrenginių poreikį kariniams tikslams. Rankiniai radijo siųstuvai, dar žinomi kaip „racijos“ buvo prieinami dar 1940 metais. Tais pačiais metais kai kurios telekomunikacijų kompanijos jau galėjo pasiūlyti mobilųjį integruotą į automobilį. Tuometiniai įrenginiai buvo itin dideli. Jie sunaudodavo didelį kiekį elektros, o dėl kokybiško ryšio stokos, pasišnekėti vienu kartu buvo galima vos keletu sakinių.

1983 metais išleisti pirmieji komerciniai mobilieji telefonai. Tai padarė kompanija Motorola. Įrenginio parametrai buvo 228.6x127x44.4mm, o svėrė jis net 1,1kg. Tuo metu šis produktas kainavo net 3995 JAV dolerius.

Išmanieji telefonai ir OnePlus 2

Kokie įrenginiai naudojami šiandien? Vienas geriausių pavyzdžių – naujausias įrenginys OnePlus 2. Su primityviausiomis mobiliųjų versijų šis produktas yra nepalyginamas. Visų pirma jo dimensijos gerokai mažesnės – 151.8 x 74.9 x 9.9 mm. Vos 175g sveriantis OnePlus 2 yra ne tik šešis kartus lengvesnis už pirmąjį mobilųjį bet ir funkcijų turi gerokai daugiau. Anuomet niekas net nesvajojo jog galėsime fotografuoti, filmuoti, klausyti muzikos, siųsti filmukus, žaisti žaidimus bei atlikti daugybę kitokių veiksmų turėdami vieną kompaktišką įrenginį, neabejotinai galingesni, nei prieš dešimtmetį buvę naujausi asmeniniai kompiuteriai! Ir OnePlus 2 tėra tik vienas tokio produkto pavyzdys, o tokių produktų kūrėjai tikrai nesiruošia sustoti, nes konkurencijos dėka technologijų vystymasis įgyja vis didesnį pagreitį.

Šiuolaikiniai mobilieji telefonai vyresniems žmonėms: iššūkis ar išsigelbėjimas

Mobile PhonePirmieji mobilieji telefonai pasirodė dar aštuntajame dešimtmetyje, kai Motorola pristatė savo pirmąjį modelį Motorola DynaTAC 8000X. Nuo to laiko technologijos tobulėjo žaibišku greičiu ir dabartiniai telefonai jau visai neprimena savo pirmtako. Jų valdymo sistema vis tobulėjo, tuo pačiu tapo ir daug sudėtingesnė, ypač, vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems naujosios technologijos gali pasirodyti sunkiai įkandamas riešutėlis.

Žinoma, jog pagrindinė mobiliojo telefono funkcija – susisiekti skambučiu ar trumpąja žinute, tačiau šiuolaikiniai telefonai turi ir galybę kitų funkcijų, lengvinančių kasdienę buitį. O išmokus jomis naudotis, gali tapti ir nepamainomu pagalbininku. Internetas telefone dabar jau įprastas reiškinys, tačiau jis ne visuomet naudojamas pagal paskirtį. Jaunimas dažnai lankosi socialiniuose tinkluose ar klausosi muzikos. Tačiau dabar telefonų ekranai yra kur kas didesni, todėl jie patogūs ir vyresniems žmonėms. Žinoma, galbūt jie nesinaudoja visomis galimomis funkcijomis, tačiau nesunkiai gali atlikti įvairius paprastus darbus. Pavyzdžiui, susimokėti mokesčius.

Turint internetinę bankininkystę, tai labai paprasta. Nebūtina keliauti į banką ar sėsti prie kompiuterio. Mokesčiai mobiliuoju telefonu gali būti sumokami iš bet kurios vietos, kurioje yra veikiantis interneto ryšys. Elektroninio pašto tikrinimas mobiliajame telefone jau nieko nebestebina, tačiau spaudos skaitymas, palyginus, dar yra naujovė. Dabar daugybė populiarių spaudos dienraščių turi ir mobiliesiems telefonams pritaikytas skaitykles, kuriomis naudotis paprasta ir patogu. Tokiu būdu mobilieji telefonai tampa vis populiaresni ne tik jaunimo, tačiau ir vyresnių žmonių tarpe.

Be to, galima parsisiųsti daugybę programų, kurios ne tik palengvins buitį, tačiau gali pasirodyti ir smagios bei lengvai naudojamos bet kokio amžiaus žmonėms. Kai kurie taip įpranta prie vienų ar kitų programėlių, jog vėliau net neįsivaizduoja, kad galėtų būti kitaip. Nevairuojantiems žmonėms gali būti labai naudinga viešojo transporto programėlė, kuri tiksliai parodo visų viešojo transporto priemonių maršrutus bei atvykimo laiką. Pakanka įvesti sustojimo pavadinimą ir programa savarankiškai parinks artimiausią ir optimaliausią maršrutą. Vairuojančiųjų išsigelbėjimas – mobiliajame telefone esanti navigacija, tiksliai nurodanti vykimo kryptį bei atstumus ir tikslų maršrutą iki reikiamos vietos.

Taip pat vyresni žmonės noriai naudojasi apsipirkimą lengvinančiomis programėlėmis, pavyzdžiui, virtualiu prekių sąrašu ar vykstančiomis akcijomis. Nors mobilieji telefonai ir stipriai patobulėjo bei gali pasirodyti sunkiai valdomi, tačiau, įdėjus šiek tiek pastangų, jais noriai naudojasi ir vyresnio amžiaus žmonės.

Mobilūs telefonai ir jų aprašymai

Gali pasirodyti kiek keista, tačiau Aprasymas.lt aprašo telefonus aprašantį interneto puslapį 😉 Visų mobiliųjų telefonų modelių tikrai neaprašysiu, o štai GSMarena.lt gali.

Mobilieji telefonai ir mobilieji įrenginiai tobulėja kosminiais greičiais. Kas 3 mėnesius išleidžiama bent po 10 naujų modelių, kurie naudoja naujausias technologijas, techninius sprendimus. Visoje šioje išradimų ir naujų modelių masėje labai sunku susigaudyti besidomintiems žmonėms. Lietuvoje tokių yra tikrai nemažai, nes mobilūs telefonai yra laikomi ne tik darbo ir pramogų įrankiais, bet ir tam tikros socialinės padėties atspindžiu. Dėl to žinios apie naujus modelius yra gaudomos naudojantis įvairiais resursais.

Vienas iš pagrindinių GSMarena.lt puslapio tikslų – pateikti trumpas naujienas apie mobiliuosius telefonus ir jų naujas technologijas. Jei reikia sužinoti, koks naujausias modelis tuoj bus išleistas į rinką, šio puslapio naujienose tokios informacijos galima rasti. Tiesa, naujienos čia pateikiamos gana retai, tad nereiktų pamiršti užeiti ir į kitus naujienų puslapius.

Vienas iš puslapio privalumų – mobiliųjų telefonų modelių specifikacijos. Mobilūs telefonai aprašomi gana išsamiai – pateikiami visi pagrindiniai techniniai ir fiziniai duomenys. Pateikiami ne tik sausi duomenys. Specialiame skyrely Apžvalgos yra pateikiami ir gana išsamūs tam tikrų telefonų aprašymai su nuotraukomis ir vaizdo medžiaga. Tokios apžvalgos dažnai padeda nuspręsti – verta pirkti telefoną, ar nelabai. Apžvalgų herojai dažniausiai tampa išmanieji telefonai. Pasitaiko ir dviejų ar daugiau telefonų modelių palyginimų.

Uždaviau sau klausimą, kodėl informacijos yra gana mažai, naujienos nerašomos kas dieną? Nauji ir naudoti mobilūs telefonai čia yra parduodami, todėl informacija – ne pagrindinis verslas. Nors šiek tiek pasistengę galėtų tapti tikru mobiliųjų technologijų naujienų ir apžvalgų autoritetu. Man patiko apžvalgos, kuriose nereikia daug skaityti, viskas parodoma konkrečiomis iliustracijomis.

GSMarena.lt – senas puslapis, veikiantis jau nuo 2008-jų, tad per tą laiką sukaupta nemaža duomenų bazė telefonų modelių specifikacijų. Tokias duomenų baze Lietuvoje turi vos keletas puslapių, tad šis puslapis gali pasitarnauti ieškant informacijos apie senus, galbūt jau nebenaudojamus modelius, kurie vis dar turi paklausą.

Kai rinksitės telefoną, nepamiškite čia užsukti ir palyginti su kitais modeliais. Tai irgi padės išsirinkti geriausią variantą.

Samsung S5620 Monte telefonas – pusiau išmanusis

Išmanieji telefonai – ateitis. Jau po kelių metų klaviatūra bus tik „senesnio sukirpimo“ arba „gurmaniškų“ įpročių vartotojų rankose. Šiuo metu kaip tik vyksta didžioji revoliucija, tiksliau sakant – konkurencija tarp telefonų operacinių sistemų. Android ir iOS kariauja iš peties, jiems bando įkirsti Symbian (Nokia) ir Windows, o dabar prisidėjo ir dar viena operacinė sistema Bada (Samsung). Bet palikime operacines sistemas nuošaliau, nes rankoje turime labai keistą telefoną – Samsung S5620 Monte, kurį galima traktuoti kaip pusiau išmanųjį. Jei yra 3,5G ryšys, kodėl negali būti 0,5 išmaniojo telefono? 😉

Pusiau išmanusis telefonas yra todėl, kad neturi savo operacinės sistemos, kuri palaikyti begales nepriklausomų kūrėjų kuriamų programėlių. Dabar palaikomos programėlės – tik JAVA. Išvaizda ir funkcijos – labai primena išmanųjį, lietimui jautriu ekranu telefoną, kuriame galima naršyti internete prisijungiant per Wi-Fi, taip pat naudotis socialinių tinklų programomis. Maža to, Samsung Monte turi aGPS imtuvą, todėl galima naudotis GPS programa. Iš karto ten būna instaliuota Google Maps programėlė. Jos pakanka susirasti kelią, jei pasiklystame nepažįstamoje vietovėje.

Aišku, microSD kortelės lizdas reiškia, kad šis telefonas tarnaus ir kaip MP3 grotuvas. Taip pat šis telefonas turi 3,2 megapikselių kamerą, kuri fotografuoja visai neblogas nuotraukas (ne judesyje).

Kas nelabai gero šiame telefone? Viskas atrodo gerai, tačiau kartais Samsung S5620 Monte operacinė „pakimba“. Blogiausia, kai pakimba skambinimo metu. Tiesa, ši liga būdinga visiems telefonams su daugiau nei viena veikiančia programa, tad labai stebėtis nereiktų.

Kitas blogumas yra tai, kad skambinant ekranas iš karto užsirakina. Norint pasižiūrėti numerį, paspausti klaviatūrą (skambinant į informacinius telefonus, kuriuose skaičių pagalba reikia pasirinkti norimas paslaugas), būtina atsirakinti ir tik tada bus galima kažką daryti su meniu. Gal tai dėl to, kad per 10 metų įpratome naudotis # ir * klavišais visur ir visada 🙂

Telefono baterija laiko neblogai, išvaizda – stilinga, todėl fizinės savybės tikrai neblogos. Šio telefono kaina taip pat visiems prieinama – vos 500 litų. Aišku, galima gauti ir pigiau perkant naudotą arba per operatorių.

P.S. Turiu tokį telefoną, naudoju kasdien…

Nanopadas – ne žaisliukas automobilyje

Nanopadas yra bet kokių smulkių daiktų laikiklis, klijuojamas prie sienos ar ant automobilio panelės. Šio laikiklio paskirtis, tvirtai ir po ranka laikyti tam tikrus smulkius daiktus. Galima ir stambius, tačiau kažin ar jis išlaikys. Žmonės bandė ant sienos pakabinti nešiojamą kompiuterį (sėkmingai), taip pat prilipdę prie automobilio stogo 5 litrų langų valymo skysčio talpą pasivažinėjo po miestą… Bet gana apie ekstremalius bandymus, kurie įrodė praktikoje, kad nano-padas gali atlaikyti ir staigius posūkius ir didelius svorius. Jis skirtas smulkių daiktų laikymui.

Nano-pad technologija veikia nano technologijos pagrindu. Mikroskopiniai čiuptuvėliai prisisiurbia prie daikto paviršiaus ir tokiu būdu jį laiko stipriai. Norint daiktą atplėšti nuo nanopado reikia tai daryti sukamuoju judesiu, kad iš pradžių kraštinius čiuptuvėlius atkabintume nuo paviršiaus. Bandant atplėšti daiktą vertikaliai susidursime su nano čiuptuvėlių tamprumo jėga. Gali būti, kad greičiau atplėšite visą laikiklį, negu ten padėtą daiktą nuo nano paviršiaus.

Vienas iš pagrindinių nano-pad laikiklio panaudojimo būdų – automobilyje. Jis buso sukurtas Vokietijos aviacijos pramone, kad pilotai lėktuvo kabinoje šalia visų prietaisų galėtų pasidėti akinius, laikrodį ir kitus asmeninius daiktus, kurių pasiėmimas neblaškytų dėmesio ir, svarbiausia, pasidėjimas nesukeltų nepatogumų kitiems kolegoms dirbantiems tame pačiame lėktuve.

Kam gi dabar naudojamas nanopadas? Paprasčiausiai vakuminiu principu pritvirtinamas prie automobilio panelės ir ant jo galima pasidėti tokius daiktus kaip:

  • mobilusis telefonas
  • GPS imtuvas
  • MP3 grotuvas
  • akiniai
  • raktai
  • 5 litai už stovėjimą
  • mylimo žmogaus nuotrauka
  • planšetinis kompiuteris (iPad, Galaxy Tab ir kiti) bei PDA
  • cigarečių pakelis ir žiebtuvėlis
  • rašiklis

…ir dar daug kitų nedidelių daiktų daiktelių.

Nanopadas yra labai jautrus dulkėms. Mikroskopiniai čiuptuvėliai pasidengia dulkėmis ir praranda kibias savybes, todėl nanopadus rekomenduojama nuolatos plauti šiltu vandeniu.

Nano-pad logotipe puikuojasi driežiukas. Jis pasirinktas ne šiaip sau. Laikiklio technologija yra labai panaši į tą, dėl kurios driežai gali lakstyti stiklu ar lubomis. Viskas iš gamtos 🙂

Pats išbandžiau nanopadą mašinoje. Telefonas laikosi puikiai, tačiau yra problemų su saule. Bet tai jau ne nanopado problema, o telefono ekrano. Beje, nano-pado ant saulės irgi laikyti negalima, nes karštis degina čiuptuvėlius, kurie praranda savo lipnumo savybes. Be to blunka nano-pad’o spalva.

Tik ne visuose automobiliuose rasite gerą vietą. Pavyzdžiui naujuose Renault modeliuose, kur spidometras ir borto kompiuteris yra centre, yra daug vietos tiesiai prieš vairą.

Kas labai nerekomenduojama, tai klijuoti nano-padą ant vairo. Ten atrodo pati tinkamiausia vieta telefonui su GPS navigacijos programa, tačiau avarijos atveju tai gali tapti rimto sužalojimo ar net mirties priežastimi dėl išsiskleidžiančios oro pagalvės…

Nano-padą sukūrė vokiečiai, todėl jis yra gana brangus – 35 litai (10 eurų). Kiniškas pakaitalas yra pigesnis, tačiau jis neturi tokių stiprių „prilipimo“ savybių, be to gali suplyšti bet kada nuimamas nuo panelės eiliniam plovimui.

Daugiau informacijos apie Nano-Pad rasite lietuviškame puslapyje nanopad.lt