Marmuras – prabangus akmuo, kuriam reikalinga rūpestinga priežiūra

Marius avataras

Posted on :

marmurasMarmuras yra metamorfinė uoliena, kuri susiformavo iš klinčių (kalkakmenio) arba dolomito, šiems persikristalizavus, tai yra giliuose žemės sluoksniuose vienai uolienai, veikiamai aukštos temperatūros ir slėgio, virtus kita. Toks procesas vadinamas metamorfizmu. Jeigu metamorfizuojasi ypač švarios klintys, susiformuoja švariai baltas marmuras. Tačiau jis randamas įvairių spalvų, ne tik baltas, o ir melsvas, pilkas, žalias, rausvas, dažnai būna margas. Išskirtiniai šios uolienos dryžiai ir ruoželiai, primenantys gyslas, susidarė dėl įvairių priemaišų, pavyzdžiui, molio, smėlio, aleurito ar geležies oksido. Marmuro dažniausiai randama tokiose Europos šalyse, kaip Italija, Ispanija, Portugalija ir Graikija, o taip pat ir kitose pasaulio vietose, tai Brazilijoje, Indijoje bei kitur.

Šios uolienos pavadinimas – marmuras – kilęs iš graikiško žodžio „marmaros“, kuris reiškia spindintis akmuo. Dėl tokių savo savybių ir išskirtinės išvaizdos marmuras plačiai panaudojamas. Jis dažnai naudojamas statyboje įvairių statinių apdailai, ypač plačiai pritaikomas interjero elementams, iš jo kuriami įvairūs meno kūriniai – skulptūros, gaminami įvairūs buities rakandai bei suvenyrai. Marmuras gali būti panaudojamas ir kaip stiprinanti (armuojanti) priemonė dažų ar dangų pramonėje. Ši uoliena taip pat išsiskiria dielektrinėmis savybėmis, dėl to gali būti panaudojama ir elektrotechnikoje.

Marmuras nėra labai kieta medžiaga, jis ne toks atsparus mechaniniam poveikiui, pavyzdžiui įbrėžimams, kaip kiti natūralūs akmenys. Todėl, marmurą ir jo gaminius ar apdailą reikia rūpestingai saugoti ir prižiūrėti. Pavyzdžiui, jeigu patalpose su marmurinėmis grindimis yra intensyvus eismas, tokias marmuro grindis būtina vaškuoti, tada vaškas apsaugos nuo braižymų, be to tokios grindys prabangiai blizgės.

Marmurą sudaro kalcito mineralas. Tad jį būtų galima palyginti su žmogaus dantimis, kurie taip pat sudaryti iš kalcio. Tiek dantis, tiek ir marmurą reikia prižiūrėti ir rūpintis, kitaip atsiras įvairių pažeidimų, lūžių ar kiaurymių. Jeigu marmuras paveikiamas netinkamais chemikalais, jo paviršiuje susiformuoja ertmės. Kasdieniniai marmuro priežiūrai būtina naudoti tik PH neutralius valiklius. Jeigu reikia išvalyti ypač sunkiai pašalinamą purvą, galima panaudoti ir striperius, tačiau užbaigus valymą labai svarbu juos kruopščiai nuvalyti, naudojant minėtus PH neutralius valiklius. Rūgšties pagrindu pagamintus valiklius naudoti marmuro valymui iš viso draudžiama. Jeigu netyčia ant marmuro paviršiaus atsirado kažkokių rūgšties dėmių, pavyzdžiui, dėl netinkamo valiklio, išliejus vyną, nuo citrinos, acto ar sulčių ir pan., tas vietas reikia iš naujo nupoliruoti.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *