Intrastato ataskaitos svarba statistikai

Marius avataras

Posted on :

intrastato pildymasIntrastato sistema Europos Sąjungoje įsigaliojo jau 1993 metais, mat atsirado noras įvairią statistinę informaciją apie prekybą ir prekes kaupti ir saugoti. Intrastato pildymas galiausiai tapo aiškiu rodikliu, kuris parodo, kokie mainai vyksta tarp Europos Sąjungos šalių. Kaip žinoma, esant Europos Sąjungos nare — visi keliai atviri, tad ir muitinės deklaracijos bei kitų formalumų nereikia pildyti, tačiau duomenys ir informacija apie mainus yra svarbūs, norint sudaryti statistiką, tad intrastato ataskaitos būtent ir padeda tai atlikti.

Paprastai intrastato pildymas priklauso nuo prekybininkų, kurie atlieka prekių mainus tarp ES narių.  Iš jų ir yra gaunami visi duomenys, jie konkrečioje įstaigoje nėra pildomi. Svarbu paminėti, kad intrastato pildymas yra taikomas visoms Europos Sąjungos narėms be išimčių. Intrastatas turi būti pildomas visų įmonių, bendrovių, kurios užsiima produkcijos importu ir eksportu į kitas ES šalis.

Intrastato sistema turi nuostatas, kurios leidžia kiekvienai ES nariai tarptautinę prekybą. Taip pat yra sudaromas makroekonominis skaičiavimo rodiklis, kuris padeda išsiaiškinti ekonominę šalies raidą. Galiausiai prie nuostatų priskiriama ir parama tarp Europos Sąjungos Bendrijų, politikoje, prekyboje bei finansuose.

Bendrovė įsipareigoja teikti intrastato ataskaitas, tačiau pati turi atitikti tam tikras sąlygas:

  • bendrovė ar įmonė yra PVM mokėtojas, kuris turi fiksalinio identifikavimo kodą;
  • įmonė keičiasi prekėmis, produkcija su kitomis Europos Sąjungos šalimis (narėmis);
  • bendrovė ar įmonė keičiasi metine verte su kitomis ES šalimis bei viršija eksporto ir importo vertės ribas, kurios yra nustatytos intrastato.

Kyla klausimas, kodėl intrastato pildymas yra toks būtinas? Pasikartojant, tai ataskaitos yra pildomos tam, kad iš gautos informacijos būtų galima sudaryti Europos sąjungoje esančią prekybos statistiką. Todėl yra išties svarbu, kad prekybininkai pildytų intrastato ataskaitas laiku bei tiksliai, o jas pateiktų nurodytą datą. Kadangi, laiku nepateikus intrastato, bendrovės gali užsitraukti kriminalinės bėdos, nes intrastato ataskaitos neteikimas prilygsta nusikaltimui, tad dažniausiai įmonės baudžiamos baudomis arba teisminėmis bylomis. Tad labai svarbu teisingai pildyti intrastatą, o jeigu įmonė dar nesupranta, kaip tai tiksliai daryti, tuomet galima visuomet kreiptis į specialistus, kurie padeda šiuo klausimu.

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *