Ką vertėtų žinoti, prireikus paskolos

Marius avataras

paskolaPaskola – tai sandoris, paremtas finansiniu įsipareigojimu – paskolos davėjas perduoda tam tikrą pinigų sumą, o paskolos gavėjas įsipareigoja grąžinti tokią pat pinigų sumą su nustatytomis palūkanomis ir kitomis paskolos gavimo sąlygomis. Šiuo metu Lietuvoje paskolas teikia komerciniai bankai ir 63 kredito unijos. Kreditai dažniausiai imami trūkstant lėšų įsigyti būstui, norint pradėti savo verslą ar prireikus pinigų nenumatytiems atvejams. Tik nuo jūsų poreikių ir finansinių galimybių priklauso, kokia paskola jums priimtiniausia.

Paskola būstui

Paskola bustui suteikiama ilgam laikotarpiui ir tik finansiškai stabiliems asmenims, todėl svarbu tinkamai įvertinti savo galimybes. Didžiausią įtaką paskolos išdavimo sąlygoms turės jūsų kredito istorija, įkeičiamo turto vertė, informacija apie šeimos pajamas ir kiti veiksniai, kuriuos įvertinti padės kredito įstaigų specialistai. Racionalus paskolos dydžio pasirinkimas padės išvengti streso, atsiradus nenumatytoms išlaidoms ir naujiems finansiniams įsipareigojimams. Pagal praeitų metų rodiklius, būsto paskolos dydis vis auga – 2013 m. lietuviai būstui pasiskolindavo 42,8 tūkst. eurų būstui įsigyti, o 2014 m. suma jau siekė vidutiniškai 44,8 tūkst. eurų, vadinasi, nekilnojamojo turto rinkos ir ekonomikos pagerėjimas lemia ir augantį didesnį paskolos dydį.

Jeigu norite pasiimti kreditą naujo būsto statymui, turite nepamiršti, jog kreditas suteikiamas tik turint pakankamo dydžio užstatą. Paskola namo statybai gali būti suteikiama užstačius žemės sklypą ar kitą vertingą nekilnojamojo turto objektą.

Vartojimo paskolos

Vartojimo paskolos gali būti trumpalaikės (dažniausiai mėnesio laikotarpio) arba ilgalaikės, trunkančios iki kelių metų ir mokamos atskiromis dalimis kas mėnesį. Vartojimo paskola dažniausiai imama norint įsigyti apgalvotus, didesnės vertės pirkinius, žinant konkrečią norimos prekės ar paslaugos sumą (pavyzdžiui, norint įsigyti automobilį). Paskola automobiliui suteikiama skolinantis ne mažiau kaip 20 tūkst. litų. Nors vartojimo paskolos palūkanos didesnės nei perkant automobilį lizingu, imant paskolą nereikia apdrausti automobilio privalomuoju draudimu, kas būtų privaloma, perkant automobilį lizingu. Imant didesnę vartojimo paskolą svarbu įvertinti savo finansines galimybes, kad tinkamai įvykdytumėte savo finansinius įsipareigojimus ir nekiltų jokių nesklandumų.

Paskola verslui

Paskola verslui pradėti ar plėtoti kredito unijose ir bankuose išduodama fiziniams ir juridiniams asmenims. Kredito unijos ir bankai turi nustatę skirtingą skolinamų sumų dydį, paskolos grąžinimo terminus ir skirtingas palūkanas, tad svarbu įvertinti visus kriterijus ir tinkamai pasirinkti, kur palankesnės paskolos ėmimo sąlygos. Dažnai norintiems pradėti savo verslą suteikiamos lengvatinės paskolos, kur kompensuojama iki 95 proc. faktiškai sumokėtų paskolos palūkanų.

Greitos paskolos

Šiuo metu itin paplitusios greitos paskolos – paskola internetu ar sms žinute. Greitos paskolos išduodamos be kito žmogaus laidavimo, papildomo įnašo ar užstato – tiesiog užsiregistruojate tinklalapyje, užpildote paraiškos formą ir pinigai pervedami į jūsų banko sąskaitą. Dažniausiai šios paskolos imamos pritrūkus pinigų norimai prekei įsigyti ar atsiradus nedidelėms nenumatytoms išlaidoms. Vertėtų žinoti, jog paskola bedarbiams bankuose nėra suteikiama, tik kai kurios kreditų unijos siūlo paskolas neturintiems oficialių pajamų, o norint gauti paskolą, reikia įkeisti kilnojamą ar nekilnojamą turtą, gali būti kitų papildomų sąlygų.

Paskola studentams

Paskola studentams taip pat išduoda komerciniai bankai ir kredito unijos, o paskolos gavimo tvarka išlieka tokia pat, kaip ir imant bet kokią kitą paskolą. Naudinga žinoti, jog valstybinis studijų fondas remia kai kurių bankų paskolas studentams, norintiems padengti gyvenimo išlaidas, dalines studijas pagal tarptautines sutartis, ar sumokėti studijų įmokos dalį. Už valstybės remiamą paskolą mokamos kintamos palūkanos, ne vėliau kaip praėjus 1 metams po studijų baigimo ar nutraukimo.

Net jeigu paskola imama atsiradus nenumatytoms išlaidoms ar norint įsigyti išsvajotą prekę ar paslaugą, paskola tau neturi tapti didžiuliu Damoklo kardu virš galvos. Paskola skirta padėti įgyvendinti jūsų poreikius, todėl reikia tinkamai įvertinti savo galimybes bei vykdyti visus finansinius įsipareigojimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *