Elektros generatorius – tai prietaisas su varikliu, kurio tikslas yra vienas – pagaminti elektros energiją. Viskas veikia gana paprastai. Įpilamas kuras (benzinas arba dyzelinas), užvedamas variklis, kuris suka turbiną, o pastaroji gamina elektros energiją.
Elektros generatoriai yra labai skirtingų dydžių ir galingumų. Visi žinome, kad galingiausi elektros generatoriai stovi prie ligoninių, valstybinių įstaigų, restoranų ir kitų objektų, kuriems elektros energijos sutrikimai gali pridaryti itin didelių nuostolių. Jie dažniausiai atrodo kaip nedideli pastatai, greičiau jūriniai konteineriai – neišvaizdūs, pilki, stovintys užkampyje. Aišku, jie naudojami gana retai, tačiau, jei nutrūktų elektra ilgesniam laikui, reiktų tik skubiai atvežti papildomai degalų ir generatorius elektra aprūpinti visą pastatą gali keletą dienų ar net dar ilgiau.
Tai didieji elektros generatoriai, kuriems reikia atskirų inžinerinių sprendimų ir projektavimo, kadangi jie turi patenkinti konkrečius pastato elektros poreikius.
Mažesnieji jų broliai yra daugiausiai naudojami privačiame sektoriuje. Juos įsigyja restoranai, kaimo turizmo sodybos arba atokiau esančių namų savininkai. Praverčia jie žiemą arba pavasarį, kai kyla audros ir nutraukiami elektros laidai. Mieste ši problema greitai pašalinama, na, o kaime elektrikų tenka laukti ir kelias dienas, todėl toks generatorius gali padėti pralaukti tą laiką.
Yra dar mažesni generatoriai, kuriuos naudoja dažniausiai statybininkai, atlikdami tam tikrus vidaus ir lauko apdailos darbus. Tokie nedideli elektros generatoriai „maitina“ įvairius įrenginius – dažų purkštuvus, šlifuoklius, maišytuvus ir kitus mechanizmus, kuriems reikalinga elektros energija, o laidus atitemti būtų gana sudėtinga arba daug kainuotų. Mūrininkai ar dažytojai juk ne elektros instaliuotojai, todėl kitų specialistų darbo dirbti negali be atitinkamų sertifikatų ir kvalifikacijos.
Dar viena generatorių grupė – mini elektros generatoriai. Jie praktiškai yra rankiniai, nes galima juos neštis rankomis vienam žmogui (sveria 20-50 kg.). Tai nedideli generatoriai, kuriuos panaudoti galima bet kur – tiek garaže, tiek statant ar kažką remontuojant, tiek žemės ūkyje. Jų kuro talpa labai nedidelė, gana taupi, tačiau lemputei šviesti elektros pakaks ar pakrauti kokį akumuliatorinį suktuvą.
Elektros generatoriai yra naudojami labai plačiau pramonėje ir buityje. Reikia tik išsirinkti tinkamiausią. Dabar elektros generatorių pasirinkimas itin didelis, todėl reikia atkreipti dėmesį į gamintoją ir ekonomiškumo klasę.
Gaila, kad dyzelinas ir benzinas brangsta – tai tikrai neprideda pliusų generatorių populiarumui.
Parašykite komentarą