Atšilus orams, gražu stebėti kaip laimingi šeimininkai vaikščioja su savo augintiniais, linksmai su jais žaidžia, treniruoja ar tiesiog smagiai leidžia laiką. Tačiau tokie pasivaikščiojimai gamtoje mūsų augintiniams gali sukelti dideles sveikatos problemas. Kaip žinia, pavasarį kartu su visa gamta atgyja ir kraujasiurbės erkės, kurios gali būti pavojingos ne tik mums, žmonėms, bet ir mūsų naminiams gyvūnams.
Viena iš erkių platinamų ligų – tai babeziozė, ja dažniau suserga šunys. O apsikrėsti galima labai anksti, šios ligos atvejų diagnozuojama jau antrą kovo savaitę, o kartais pasitaiko net žiemos sezonu. Inkubacinis periodas po erkės įsisiurbimo trunka apie 10-12 dienų. Liga pasireiškia apatija, nenoru ėsti, vėmimu, viduriavimas, karščiavimu, šlapimo patamsėjimu ir t. t. Gali kilti inkstų ir kepenų komplikacijų, neurologinių pažeidimų. Pasitaiko netgi liūdnų išeičių. Persirgę gyvūnai tampa ligos nešiotojais.
Kita erkių platinama liga – anaplazmozė. Po kontakto su erke praėjus daugiau kaip 24 valandoms, šios ligos sukėlėjas – riketsija – patenka į žinduolio kraują ir ardo tam tikro tipo leukocitus. Liga būna kelių formų, gali pasireikšti labai greitai, per kelias dienas, arba būti lėtinės ar subklinikinės formų. Ligos požymiai: karščiavimas, depresija, nevalgumas, skausmingi sąnariai, gali prasidėti traukuliai, kaklo skausmai. Kai kuriems gyvūnams pasireiškia virškinimo trakto ar kvėpavimo sistemos sutrikimai, jie vemia, viduriuoja, kosti.
Erlichiozę taip pat sukelia riketsijos. Liga paprastai pasireiškia kartu su babezioze, būdinga šunims ir katėms, sulaukusiems 6-8 metų amžiaus. Šios ligos požymiai panašūs į anaplazmozės. Ypač jautrūs erlichiozei vokiečių aviganių veislės šunys.
Laimo liga pavojinga žmonėms, žinduoliams ir paukščiams. Jos sukėlėjas į organizmą patenka erkei baigiant maitintis (48-72 valandą). Inkubacinis periodas 1-2 mėnesiai. Pasireiškia sąnarių uždegimu, inkstų pakenkimu, aukšta temperatūra, anoreksija. Ligą sunku diagnozuoti, dažniau serga jauni šunys.
Mūsų augintiniai užsikrėsti erkėmis gali lakstydami po aukštą žolę ir krūmus. Pastaruoju metu šių parazitų platinamų ligų padaugėjo visoje Lietuvoje. Įtarus minėtus susirgimus, būtina kuo ankščiau pradėti gydyti. Tačiau dar svarbiau pasirūpinti profilaktika. Šiuolaikinių priemonių nuo erkių pasiūla labai didelė. Bet kuri veterinarijos klinika Vilniuje ar kituose šalies miestuose gali pasiūlyti repelentus, antkaklius, lašus, pakabukus ir kt.
Parašykite komentarą