Darbo sauga – esminė darbdavio prievolė

Marius avataras

Posted on :
, ,

darbo saugaApie darbo saugą kalbama gana daug – kiekvienas darbdavys turi pasirūpinti savo darbuotojų sveikata ir gerove. Be to, darbo sauga normuojama ir oficialiuose teisės aktuose. Vis dėlto, praktika rodo, kad daugelyje darboviečių darbo sauga vertinama gana atmestinai. Minėtąjį požiūrį įrodo ir gana dideli nelaimingų atsitikimų skaičiai. Tiesa, kalbėdami apie nelaimes darbe, paprastai minime statybų ar žemės ūkio sektorių, todėl natūraliai kyla klausimas – ar darbo saugos kursai turi būti vedami mažose įmonėse (pvz., įmonėse, kuriose yra vos vienas ar keli darbuotojai), ar darbo saugos kursų tematika priklauso nuo konkrečios įmonės veiklos ir verslo modelio?

Darbo kodeksas numato, kad kiekvieno darbdavio žinios, susijusios su darbuotojų sauga ir sveikata, turi būti tikrinamos prieš pradedant vykdyti numatytą įmonės veiklą ir teikti paslaugas, vėliau – ne rečiau kaip kas penkerius metus, atsižvelgiant į Vyriausybės nustatytą tvarką. Konkretesnius reikalavimus numato Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas, Darbdavio žinių iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities privalomojo tikrinimo tvarkos aprašas ir Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrieji nuostatai. Darbdavių žinios apie darbuotojų saugą ir sveikatą yra tikrinamos ir atestuojamos kvalifikuotų juridinių asmenų, kurie turi teisę atestuoti darbdavius, remiantis darbuotojų saugos ir sveikatos mokymo programomis. Minėtieji juridiniai asmenys turi turėti licencijas, patvirtinančias jų teisę vykdyti veiklą šioje srityje.

Kiekvienas darbdavys turi užtikrinti, kad jo įmonėje organizuojama darbo sauga atitiks numatytus reglamentus ir oficialiuosius reikalavimus. Be to, darbuotojas turi būti supažindintas su atliekamo darbo rizika. Esant būtinybei, darbdavys turi pasirūpinti tinkamomis saugos priemonėmis ir reaguoti į pasikeitusias darbo sąlygas. Savo ruožtu darbuotojas privalo laikytis visų darbo saugos reikalavimų ir rekomendacijų, naudoti jam skirtas saugos priemones, laikytis darbo ir poilsio režimo. Be to, darbuotojas turi nedelsdamas informuoti darbdavį ar už darbo saugą atsakingą asmenį, jei darbo vietoje atsiranda naujų rizikos faktorių, jei asmuo jaučia grėsmę, jei įtaria, kad darbo sąlygos kenkia jo sveikatai ir gerovei. Be to, darbuotojas turi informuoti ir apie riziką, susijusią su kolegų atliekama veikla.

Jei darbuotojas įtaria, kad vadovo paskirta užduotis gali kelti grėsmę jo sveikatai, o darbuotojas nebuvo informuotas su darbo sauga susijusiais klausimais ir supažindintas su naujos technikos ar įrangos naudojimu, jis gali atsisakyti atlikti numatytą užduotį. Be to, darbuotojas privalo reguliariai tikrinti sveikatą ir pristatyti darbdaviui pažymą, liudijančią, kad asmuo gali vykdyti darbo sutartyje numatytą veiklą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *