Senais laikais liaudies meteorologija padėdavo senoliams atspėti, tiksliau numatyti, kokie bus artimiausi orai ar derlius. Jų orų prognozė nebuvo „iš piršto laužta“. Mūsų protėviai metų metus stebėdavo gamtą, ypač augalus, jų vaisius bei rudeniui atėjus – derlių. Pagal šiuo rezultatus jie gana tiksliai galėdavo numatyti, koks bus pavasaris, vasara, ruduo ar žiema. Šie klausimai mus nuolat kankina, nes turime susiplanuoti vasaros arba slidinėjimo atostogas. Oro temperatūra, vėjo stiprumas, debesuotumas ir krituliai mums turi įtakos ne tik atostogų pasirinkimui, bet taip pat padeda numatyti, kokius drabužius dėvėsime sekančią dieną, kada geriau būtų organizuoti pramogas viduje, o kada – lauke.
Dažnai liaudies meteorologija ir jų spėjama orų prognozė yra vadinama nors ir protingu bei paprastu mokslu, bet kartu ir linksmu, nes nebe visus liaudies papročius ar spėliones dar galime pritaikyti šiomis dienomis. Tad būtų tikrai pravartu kiekvienam iš mūsų sužinoti, kaip atsižvelgdami į tam tikrus augalus orus nuspėdavo senoliai.
Tarkim apie būsimo pavasario orus mūsų protėviai galėdavo nuspėti jau rudenį. Jie sakydavo:
-
jei spalis šaltas, kitąmet nebus kirmėlių, gadinančių kopūstus;
-
jei lapkritis šaltas ir šiurpus – reikia tikėtis derlingų metų, bet priešingai, jeigu iš rudens lapai ant medžių sušąla, bus blogi metai;
-
lapkritį purvą braidysi – vasarą šieno neišsidžiovinsi.
Jeigu rudeniui atėjus klevai auksu pasidabina, tuomet jau po mėnesio galite laukti darganų. Nereikia nusigąsti, jeigu grybų sezonas vėlyvas: vėlyvi grybai – vėlyvas sniegas. Senovėje didelę reikšmę turėjo daugelis miško gėrybių bei medžių vaisių, uogų derlius. Atkreipkite dėmesį, ar bus daug šermukšnių uogų šiais metais. Nes jeigu šiai sąlygai bus lemta išsipildyti, tai reikės pirkti guminius – laukia šlapias lapkritis. Taip pat tas pats šermukšnių medis gali nusakyti, ar bus šalta vasara. Tam tereikia, kad vėlai sužydėtų šermukšniai. Bet taip pat galite nešokinėti iš laimės, jeigu ievos gausiai žydi. Sakoma, kad tada vasara bus irgi šalta. O štai ką sako kaštonų žydėjimas – gegutės kukavimas kregždei neparlėkus, gražiai žydėję, bet mažai vaisių užmezgę kaštonai buria vėsią, lietingą vasarą.
Orų prognozė domino mūsų senolius, dabar ją sekame ir mes, tikėtina, kad ir mūsų vaikai bei anūkai ja domėsis, todėl perduokite šias protėvių žinias mažiesiems, kad tradicijos gyvuotų ir toliau!
Parašykite komentarą