Tinkama medinių tvorų priežiūra

Marius avataras

medinės tvorosTvoros ne tik saugo mūsų turtą ir rūpinasi mūsų  bei mūsų artimųjų privatumu, bet ir puošia vidinį  kiemą ar sodybą. Šiandien tvorų pasiūla yra milžiniška – galima įsigyti įvairių medžiagų ir skirtingo dizaino tvoras (nuo plastikinio tinklo tvoros iki didžiulės, kiemo teritoriją paslepiančios metalinės tvoros), todėl rinkdamiesi šį gaminį paprastai pasikliauname savo estetiniu skoniu ir finansinėmis galimybėmis.

Itin dažnas pasirinkimas – medinės tvoros. Šios tvoros atspindi senąsias mūsų krašto tradicijas. Be to, medinės tvoros yra ekologiškas produktas, gaunamas iš nuolatos atsinaujinančių resursų – šiandien mūsų žvilgsnis vis dažniau gręžiasi į natūralius gaminius. Nors medinė tvora gražiai atrodo ir patikimai saugo, tačiau ji nėra ilgaamžė. Jei norite, kad tvora jus džiugintų daug metų, turite ne tik pasirinkti kokybišką, tinkamai paruoštąmedieną, bet ir reguliariai ją prižiūrėti. Medinės tvoros ilgaamžiškumas tiesiogiai priklauso nuo naudojamų apsaugos priemonių ir dažų kokybės (siekiant tinkamai pasirūpinti medine tvora, reikia ją reguliariai dažyti, lakuoti ir impregnuoti).

Įvairių spalvų medinės tvoros teikia džiaugsmo ne tik jums, bet ir jus nusprendusiems aplankyti draugams ar kaimynams. Tačiau dažai yra ne tik estetikos priemonė. Neprižiūrima, t. y. reguliariai nedažoma tvora ilgainiui išblunka, apauga samanomis, tampa skylėta ir ima trūkinėti. Medinę tvorą reikėtų dažyti maždaug kas 5 metus. Jei nusprendėte dažyti tvorą, nepamirškite, kad nuo jos reikia nuvalyti dulkes, pjuvenas ir impregnuoti antiseptiku, o tuomet gerai išdžiovinti. Jei jūsų tvoros paviršius nelygus, turėtumėte pašalinti nelygumus švitriniu popieriumi, o tamsias dėmes – medienos balikliu. Medinės tvoros ypač mėgsta aliejinius dažus – tokie dažai yra itin atsparūs vandeniui. Siekdami rūpintis savo ir savo namiškių sveikata, turėtumėte rinktis natūralius ir netoksiškus dažus, kurie neturi kenksmingų organinių tirpiklių, lakiųjų organinių junginių, skiediklių ir panašių žmogaus sveikatai ir aplinkai kenksmingų priedų. Šiandien itin populiarūs vandens dispersiniai dažai. Šiems dažams nereikia tirpiklio – skiesti juos galima tiesiog vandeniu. Medinės tvoros, išdažytos šiais dažais, gali turėti bet kokį atspalvį, o mediena gali kvėpuoti – tai ne tik prailgina tvoros tarnavimo laiką, bet ir neleidžia dažams atsilupti nuo paviršiaus. Be to, tokiuose dažuose yra tam tikrų priemaišų, kurios apsaugo nuo neigiamo saulės poveikio, todėl dažai nenublunka 5–10 metų.

Medinės tvoros turi būti dažomos tik esant tinkamoms sąlygoms – jei nusprendėte dažyti tvorą, atsižvelkite į oro temperatūrą (geriausia pasirinkti sausą ir nelabai karštą vasaros dieną), drėgnį (didelis drėgnumas gali pakenkti dažų pasiskirstymui), medienos paviršiaus drėgmę (mediena turi būti sausa) ir pan. Dažant medinę tvorą, visuomet reikia laikytis gamintojų rekomendacijų, kadangi pažeidę taisykles, galite pakenkti ir dažymo kokybei. Dažai turėtų būti tepami keliais plonais sluoksniais, antras sluoksnis turi būti tepamas tuomet, kai pirmasis jau yra sausas. Džiūstančias medines tvoras reikėtų kiek įmanoma labiau apsaugoti nuo dulkių, purvo ir lietaus.

Šiandien medinių tvorų pasirinkimas yra itin didelis, o tokių tvorų kaina gana žema – atitinkama suma mokama priklausomai nuo tvoros dizaino (medinė tvora gali būti papuošta įvairiais kalto metalo dirbiniais, drožiniais ir pan.), naujoviškumo ir tvėrimo būdo. Tačiau nepamirškite, kad jei nusprendėte įsigyti medinę tvorą, jos priežiūrai taip pat reikės skirti lėšų – įvertinkite ne tik tvoros dizainą, bet ir priežiūros kaštus. Tinkamai prižiūrimos medinės tvoros (dažomos ir impregnuojamos kas 5–10 metų) gali tarnauti daugiau nei šimtmetį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *